Pilt

Pilt

Suvikõrvitsa dipikaste küüslaugu ja kahe juustuga

Tänavu on päris hea suvikõrvitsa-aasta ning ei jää muud üle kui üha uusi mooduseid leida, kuidas neid söögiks valmistada. Kuna olen neist teinud juba igasuguseid kooke, pirukaid, omlette, vokiroogasid jms, siis mõtlesin, et teen seekord midagi kiiret, kerget ja mõnusat. Ja täpselt selline see kaste ka sai - toitev, kuid samas kerge, küüslauguselt vürtsikas ning ausalt juustune.  Ja minu suureks imestuseks ei peljanud isegi lapsed oma lavašikrõpse otsapidi rohelise dipi sisse pista. Midagi selles järelikult on...


Kaste sobib ka aurutatud köögiviljadega imehästi...



Vaja läheb:
300 g suvikõrvitsat
150 g maitsestamata toorjuustu
50 g riivitud parmesani (või muud kõva juustu, nt Valio "Forte")
2 spl 30%-list hapukoort
2 küüslauguküünt
natuke sidrunimahla
vajadusel soola

Tükelda suvikõrvits ja keeda väheses soolaga maitsestatud vees pehmeks (selleks kulub ca 10-15 minutit, olenevalt tükkide suurustest ja suvikõrvitsa vanusest). Nõruta suvikõrvits korralikult ära, lase täielikult jahtuda. Pane kõik ained köögikombaini (saab ka saumikseriga) ja surista ühtlaseks kreemiks. Vajadusel saad maitset täiendava soola või sidrunimahlaga parajaks timmida. Kui soovid maitset mahendada, lisa veel natuke hapukoort.

Sõstrakastmega panna cotta

Koorene ja malbe panna cotta koos hapuka marjakastmega on kui siid ja samet. Üleni suussulav ja luksuslik magustoit, mis lõpetab kenasti mõne grilli- või aiapeo. Kui muidu kipub panna cotta minu jaoks liiga lääge olema, siis selle kastmega tühjenes kausike pea märkamatult. Hea võimalus koduaia marju rakendada.


Peale puista värskeid marju...

PANNA COTTA
5 dl rõõska koort
0,5 dl suhkrut
10 g želatiini
0,5 tl vaniljesuhkrut

SÕSTRAKASTE
2,5 dl punaseid sõstraid
2,5 dl muid marju: musti sõstraid, vaarikaid, põldmarju vms
0,25 dl suhkrut
0,25 dl vett

Kalla koor koos suhkruga potti. Kuumuta segades, kuni suhkur on lahustunud. Tõsta pliidilt ja sega juurde vaniljesuhkur. Aseta želatiinilehed ühe kaupa mõneks minutiks külma vette. Tõsta želatiinilehed siis kuuma koore sisse ja sega, kuni need lõplikult lahustuvad. Kalla panna cotta magustoidunõudesse. Tõsta külmkappi tarretuma vähemalt neljaks tunniks.

Marjakastme jaoks kuumuta potis marjad koos suhkru ja veega. Lase keema tõusta ja keeda vaiksel kuumusel pool tundi. Suru saadud mass läbi sõela ning jahuta. Aseta kaste tardunud panna cottale ja serveeri kohe.


Algne retsept on ajakirjast Oma Maitse (juuli, 2016)

Kreeka jogurti jäätis banaani ja meega

Mõnusalt jäine jahutus kuumal suvepäeval, kuid miks mitte ka kerge vahepala või lihtsalt magusaisu peletaja. Valget suhkrut selles jäätises ei ole - kogu magusus tuleb meest ja banaanist. Mesi oma kasulikke omadusi sügavkülmas ei kaota, seega on tegu üsnagi tervisliku maiusega.


Vaja läheb:
1 keskmine küps banaan
185 g maitsestamata Kreeka jogurtit
1 spl mett

Püreesta banaan saumikseriga, lisa mesi ja Kreeka jogurt ning surista ühtlaseks. Vala segu pulgajäätise vormidesse ja pane vähemalt neljaks tunniks sügavkülma.
Antud kogusest saab neli pulgajäätist.

Kreemjas toorjuustu-kondenspiimakook sõstardega

See retsept on tõeline avastus - mõnusalt kreemjas toorjuustu-kondenspiimatäidis, rustikaalne rukkijahust põhi ja hapud sõstrad on suurepärane kooslus. Leidsin selle retsepti siit ja nüüdsest on see kindlasti üks minu lemmikutest marjakookidest.



PÕHI
2,5 dl rukkijahu
0,5 tl küpsetuspulbrit
4 sl suhkrut
75g võid
1 muna

TÄIDIS
1 purk kondenspiima (397g)
300 g vanilje kohupiimapastat
200 g toorjuustu
4 muna
200 g sõstraid (või muid hapusid marju)
1 tl tärklist

Põhja jaoks sega omavahel rukkijahu, küpsetuspulber ning suhkur. Lisa või ja muna ning töötle ühtlaseks taignaks. Keera tainapall toidukilesse ja aseta pooleks tunniks külmkappi tahenema (muidu on taigen liiga kleepuv). Vooderda 24 cm läbimõõduga koogivormi põhi küpsetuspaberiga ja suru taigen koogivormi põhja ja äärtesse (umbes 2cm kõrguseks). Kui taigen on ikkagi kleepuv ja raskesti paigaldatav, tee näpud õliseks. Pane koogivorm täidise valmimise ajaks külmkappi.
Keera ahi 160 kraadi peale. Täidise jaoks sega omavahel kondenspiim, kohupiim, toorjuust ja munad (kõik ained võiksid olla toasoojad). Sega sõstrad teelusikatäie tärklisega. Võta koogivorm külmkapist ning vala täidis koogipõhjale. Raputa ühtlaselt peale marjad. Küpseta 160 kraadi juures tund aega. Lülita ahi välja ja jäta kook kinnise uksega ahju jahtuma. Kui ahi on jahtunud võta kook ahjust välja ja jäta toatemperatuurile jahtuma. Enne serveerimist lase koogil täielikult jahtuda.

Kookose-vaarikajäätis tumeda šokolaadiga

See jäätis on isetehtutest siiani minu lemmik. Värsked magus-hapud vaarikad, mõrkjas tume šokolaad ja malbe kookos on kui loodud teineteist täiendama. Kookosepõlguritel ei tasu seda jäätist karta, kuna kookose maitse ei ole domineeriv - seda on ainult õrnalt tunda. Väga mõnus jahutus kuumal suvepäeval.


Jäätis jääb kenasti siiru-viiruline:

Vaja läheb:
320 g kookoskondenspiima (1 purk)
8 dl rõõska koort 35%
2 dl purustatud vaarikaid + 1 spl suhkrut
50 g tumedat šokolaadi

Sega vaarikapüree hulka suhkur, sega kuni suhkur on sulanud. Vahusta rõõsk koor ning sega see toasooja kookoskondenspiimaga ühtlaseks kreemiks. Lisa kreemile tükeldatud tume  šokolaad, sega õrnalt läbi. Lisa kreemile vaarikapüree ja sega see hooletult  kreemi sisse (ära liiga palju sega - tulemus peaks jääma ilus triibuline). Aseta jäätise karp vähemalt kaheksaks tunniks sügavkülma.

Umbes selline ta tuleb:


Parmesani-suvikõrvitsapirukas

Olles endiselt lummatud parmesani ja suvikõrvitsa kooslusest sai tehtud see pirukas siin. Ja tuleb tunnistada, et see tuli lihtsalt imehea ning seda nii soojalt kui ka külmalt. Retsepti leidsin siit
Suvikõrvits on siin mõnusalt mahlane ja poolkrõmps, parmesan ja küüslauk lisavad pikantsust. Väga mõnus näpu vahelt süüa, ei pudise ega midagi:) Lisaks veel väga lihtne teha.


Vaja läheb:
500 g pärmi-lehttainast
500 g suvikõrvitsat
2 küüslauguküünt
oliiviõli
soola ja musta pipart
150 g maitsestamata toorjuustu
100 g riivitud parmesani või laagerdunud kõva juustu Džiugas 

Lõika suvikõrvits õhukesteks viiludeks. Pane kaussi, lisa hakitud küüslauk ning natuke oliiviõli, maitsesta soola-pipraga. Sega käte abil õrnalt läbi ning lase kümmekond minutit maitsestuda.

Rulli pärmi-lehttainas veidi õhemaks ja tõsta ahjuplaadile. Tee tainaservadele noaga umbes 1-1,5 cm kaugusele servast kerge sisselõige. Sega toasoe toorjuust poole riivitud parmesaniga ning määri juustusegu ühtlaselt tainale, sisselõikest sissepoole. Laota suvikõrvitsaviilud juustuseguga kaetud tainaosale nii, et suvikõrvitsaviilud oleksid kenasti kohakuti. Küpseta 200 kraadises ahjus 15 minutit. Siis puista peale veel riivitud parmesani ning küpseta veel 15 minutit.

Suvikõrvitsasalat parmesaniga

See salat on suvisesse aega justkui loodud. Kasutama peaks tingimata noori ja väga-väga värskeid suvikõrvitsaid - siis on tulemus tõeliselt hõrk. Paksu koore ja suurte seemnetega isendid siia toidu sisse ei sobi.


Vaja läheb:
noori suvikõrvitsaid
parmesani
oliiviõli
sidrunimahla
soola(helbeid)
peotäis röstitud kõrvitsaseemneid
musta pipart

Lõika suvikõrvitsatest kartulikoormisnoaga õhukesed viilud ja laota need taldrikule. Sega omavahel sortsuke sidrunimahla ja oliivõli ning vala saadud kaste suvikõrvitsatele. Riputa peale ka soolahelbeid ja musta pipart. Tõmba parmesanist kartulikoorimisnoaga mõned ribad ja lisa salatile. Kõige lõpus lisa ka röstitud kõrvitsaseemned.


Väheke muudetud kujul retsept pärineb ajakirjast Oma Maitse (juuli 2016)

Nutella jäätis

Kodusel jäätisetegemisel on lisandite osas vaat et lugematul hulgal variante. Seekord tegin jäätist Nutellaga ja tulemus oli mõnusalt pähkline ja väga-väga maitsev. Lisatud tume šokolaad annab väheke mõrkjat mekki, mis tasakaalustab jäätise magusust, röstitud sarapuupähklid rõhutavad pähklimaitset. 

Nutella on jäätise tegemisel tänuväärne materjal, kuna lisab jäätisele veelgi kreemjamat tekstuuri. Lisaks ei sula see jäätis nii kiiresti ära, kuna Nutella läheb sügavkülmas kõvaks ja aitab hoida vormi. Soovitan kindlasti proovida.


Vaja läheb:
190 g magusat kondenspiima
6 dl rõõska koort 35%
2 kuhjaga spl Nutella kreemi 
30 g tumedat šokolaadi
peotäis röstitud sarapuupähkleid 

kaunistamiseks šokolaadilaaste või pähklipuru ja riivitud šokolaadi.

Sega omavahel kondenspiim ja toasoe Nutella kreem. Vahusta rõõsk koor ja lisa kondenspiima-Nutella segule. Kõige lõpuks sega sisse tükeldatud tume šokolaad ja sarapuupähklid. Pane jäätis sügavkülma vähemalt kaheksaks tunniks.

Serveerimisel võid kaunistada šokolaadi ja/või pähklitega.


Suvikõrvitsakotletid

Toitvad, kuid samas kerged lihavabad kotletid, mis valmivad eriti vähese vaevaga. Retsepti leidsin siit, kuid tegin omapoolseid väikseid muudatusi. Jäin tulemusega väga rahule. Seest jäävad kotletid mahlased ja väljast kergelt krõbedad. Eriti head koos hapukoore-küüslaugu kastmega. Sobivad nii hommikusöögiks kui ka kergeks eineks.


Küpsetada nagu lusikapannkooke...


KOTLETID
400-500 g suvikõrvitsat
1 tl meresoola
1 sibul
kokku 4 sl hakitud tilli ja peterselli
3 sl rukkijahu
2 muna
soola ja musta pipart
praadimiseks toiduõli 

KASTE 
250 g hapukoort
1 väiksem küüslauguküüs
soola

Riivi suvikõrvits jämeda riiviga. Tõsta sõelale, sega 1 tl soolaga. Lase 15-20 minutit kausi kohal nõrguda. See aitab eemaldada suvikõrvitsast liigse vedeliku. Pigista seejärel suvikõrvits käte vahel kuivemaks ja tõsta kaussi. Eraldunud vedelik viska ära. Haki sibul peeneks. Lisa koos hakitud peterselli ja tilliga suvikõrvitsale. Klopi munad lahti, sega ka need koos rukkijahuga suvikõrvitsaga. Maitsesta segu soola ja pipraga.
Kuumuta pannil õli. Tõsta korraga pannile 4-5 supilusikatäit suvikõrvitsasegu. Prae mõõdukal kuumusel mõlemalt poolt kuldseks. Valmis kotletid tõsta majapidamispaberile, et liigne rasv sinna sisse imenduks. Söö kohe soojalt koos hapukoore-küüslagukastmega.

Kastme jaoks sega hapukoor riivitud küüslauguga ja maitsesta soolaga.

Hõrk kukeseenepirukas

Mõnusalt mahlane, rohke täidisega pirukas, mida kukeseene hooajal tasub kindlasti teha. Sobib süüa nii ahjusoojalt, kuid väga maitsev on ka jahtunult. Erilist tähelepanu tasub pöörata kukeseente puhtusele, kuna hamba all krõmpsuvad liivaterad rikuvad maitseelamuse lihtsalt ära. Üldiselt peaks kukeseente puhul piisama nende kuivharjamisest, kuid turult ostetud seente puhul pole minul sellest piisanud. Seetõttu olen täitnud suure kausi veega ja seeni seal sees natuke aega "solgutanud". Liivaterad on rasked ja vajuvad põhja, seened on kerged ja hulbivad kenasti pinnal. Pärast pesu tõsta seened sõelale 15 minutiks nõrguma.



PÕHI
2 dl tavalist valget nisujahu
1 dl täistera nisujahu 
1 dl kartulipudrupulbrit või kartulihelbeid
1 tl küpsetuspulbrit
1 tl soola
100 g sulavõid
1 dl vett

SEENETÄIDIS
500 g kukeseeni
1 sibul
3 spl võid
0,5 tl soola
natuke musta või valget pipart

MUNA-KOOREKATE
1 dl piima
2 dl 10% rõõska koort
3 muna
1 tl soola
natuke musta või valget pipart

PEALE 
2 dl riivitud juustu

KAUNISTAMISEKS
peotäis kirsstomateid
spinatilehti

Sega omavahel jahud, kartulipudrupulber (või kartulihelbed), küpsetuspulber ja sool. Lisa kuivainesegule sulavõi ja vesi, sega ühtlaseks tainaks. Vormi see kätega palliks, keera toidukilesse ja aseta üheks tunniks külmikusse tahenema. Seenetäidiseks puhasta seened (vajadusel pese, et liiva toidu sisse ei satuks) ja haki parajateks tükkideks. Kuumuta seeni kuival pannil 7-8 minutit, kuni vesi on aurustunud. Lisa pannile peeneks hakitud sibul ja või, hauta veel 5 minutit. Maitsesta soola ja pipraga ja lase jahtuda.

Suru tainas 26-28 cm läbimõõduga koogivormi põhja ja äärtele, torka kahvliga põhja mõned augud. Eelküpseta põhja ahjus 200 kraadi juures 10 minutit. Klopi lahti munad, sega hulka piim ja koor ning maitsesta soola ja pipraga. Sega kokku seened ja munasegu, vala põhjale. Riputa peale riivjuust ja küpseta 200 kraadi juures umbes 35 minutit (pirukas peaks pealt ilus kuldne jääma).

Kaunista jahtunud pirukas kirsstomatisektorite ja spinatilehtedega vahetult enne serveerimist.


Retsept on pisut muudetud kujul pärit raamatust "Pereköögi kokaraamat" (L.Viruks, P.Enden; 2007)

Ahjus küpsenud kanakoivad ja juurviljad

Üdini kodune ja mugavalt lihtne ahjuroog. Parima tulemuse saab värskete kodumaiste juurviljadega, mida suve teises pooles juba kõikjal saada on. Selle toidu valmistamisel ei pea retseptist täht-tähelt kinni pidama ja kindlasti on igas peres oma taoline versioon olemas. Aga vahel lähevad lihtsad ja head asjad meelest ära. Ja selleks, et seda ei juhtuks, jäädvustasin selle mõnusa toidu siia.


Vaja läheb (tuleb ahjuplaaditäis sööki):
2 kg kartuleid
0,5 kg porgandeid
12 kana poolkoiba
100 g sulavõid
soola/pipart
karrit kanale
toiduõli

Esmalt maitsesta kana poolkoivad soola, pipra ja karriga. Nirista kanale paar-kolm supilusikatäit toiduõli, sega kõik läbi ja jäta ootele. Pese ja koori kõik juurviljad (kui need on värsked ja suvised viljad, siis piisab üldjuhul harjamisest). Lõika kartulid sektoriteks ja porgandid parajateks juppideks. Laota juurviljad ahjuplaadile, vala üle sulavõiga ning maitsesta soola ja pipraga. Sega kätega kergelt läbi. 
Prae poolkoibi kuumal pannil õlis mõned minutid, kuni kõik küljed on saanud kuldse kooriku. Aseta poolkoivad juurviljade peale ja tõsta ahjuplaat kuuma ahju. Küpseta 200 kraadi juures umbes tund aega (küpsemisaeg oleneb nii ahjust kui ka sellest, kui suured on poolkoivad ja juurviljatükid).

Sarvesaiad juustuga

Olen seda meelt, et parimatest parimad saiakesed valmivad ikka koduköögis. Mõnusalt krõbedad ning seest nii-nii pehmed ja juustused sarvesaiad on tõeliselt head. Eriti hõrgud kohe ahjusoojalt, kuid tänu rohkele võile ja juustule väga maitsvad veel ka järgmisel päeval. Ja veel millist lõhna tuleb ahjust küpsemise ajal! Ja maitse on veelgi parem. Kes soovib võib osa juustust singiga asendada.



450 g jahu
25 g pärmi
2,5 dl vett
50 g võid
1 spl suhkrut
1 tl soola

Kihistamiseks 200g võid

Vahele ca 200 g riivitud juustu

Määrimiseks 1 muna

Pudista pärm kaussi ja lahusta see väheses käesoojas vees, lisa ka ülejäänud vedelik, suhkur ja sool. Siis hakka lisama jahu. Soovitan jahu lisada läbi sõela, siis satub taignasse rohkem õhku. Kui kogu jahu on lisatud, sõtku taigen ühtlaseks ja lisa sellele pehme või. Sõtku või taignasse - lõpptulemus peaks olema ühtlane, ilus ja sile taigen, mis lööb kausi küljest lahti. Pane valmis taigen köögirätikuga kaetuna sooja kohta kerkima ca 30 minutiks või kuni taigen on kerkinud kahekordseks. Seejärel kummuta taigen jahusele tööpinnale ja rulli ca 1 cm paksuseks ristkülikuks. Määri 2/3 taignale kogu kihistamiseks mõeldud pehme või. Seejärel voldi taigen kolmekordseks kokku, alustades sellest poolest, kuhu võid ei määritud. Kui taigen on kokku pakitud, tõsta see 15 minutiks külmkappi tahenema (mina olen taigna pakkinud küpsetuspaberisse, et see külmkapis liiga ära ei kuivaks). Siis võta taigen välja ja rulli uuesti umbes sama suureks ristkülikuks nagu alguses ja paki uuesti kolmekordselt kokku. Korda seda tegevust veel kaks korda.
Lõpuks võta taigen külmast, rulli lahti piklikuks ristkülikuks ja lõika see kolmnurkadeks. Pintselda kolmnurgad kergelt veega üle ja riputa peale riivitud juustu. Jäta natuke juustu ka saiakeste peale panemiseks. Keera kolmnurgad rulli alustades laiemast äärest. Aseta saiakesed ahjuplaadile ja lase neil rätiku all veel 20 minutit kerkida. Määri kerkinud saiakesi lahtiklopitud munaga ja raputa peale natuke riivjuustu. 

Küpseta saiakesi 220 kraadises ahjus umbes 15 minutit (valmis saiakesed on kaunilt kuldsed).

Mõnusad šokolaadimuffinid

Muffinid, mis on just parajalt magusad ja parajalt šokolaadised. Minu arvates parimad koos külma piimaga. Retsepti leidsin siit, kuid omalt poolt lisasin glasuuri. Kakao-tuhksuhkruglasuur on täpiks "i" peal. Lisaks sellele, et see  sobib siia väga-väga hästi, kaitseb see muffineid kuivamise eest.


MUFFINID
2 suurt muna
125 g suhkrut
135 g nisujahu
3 sl kakaopulbrit
1 tl küpsetuspulbrit
1 tl vaniljesuhkrut
150 g hapukoort
50 g sulavõid
100 g jämedalt hakitud piimašokolaadi

GLASUUR
100 g tuhksuhkrut
1,25 tl kakaopulbrit
1,5 spl vett

Vahusta munad suhkrutega kohevaks vahuks. Sega teises kausis kuivained omavahel. Sega kuivained vaheldumisi hapukoore ja jahtunud sulavõiga munavahu hulka. Lõpuks lisa taignasse veel hakitud šokolaad. Jaota saadud taigen muffinivormidesse ja küpseta 200 kraadi juures 15-20 minutit (proovi küpsust tikuga). 

Muffinid võib kohe soojalt ära süüa, kuid jahtunult võiks neid katta veel kakaoglasuuriga. Selleks sega kuumakindlas kausikeses omavahel tuhksuhkur, kakao ja vesi. Kuumuta saadud segu nõrgal kuumusel, kuni saad hapukoorepaksuse massi (ära keeda!). Kui glasuur on liiga paks, lisa natuke vett. Määri glasuur koheselt muffinitele (jahtudes läheb see kõvaks ja siis ei saa seda enam määrida).

Vürtsika kanasalatiga täidetud tortiljakorvikesed

Need on peolaual tõeliselt populaarsed tegijad - ilma suurema vaevata saab terve kandik tühjaks söödud. Korvikesi võib täita ükskõik millise meelepärase salatiga, kuid siiani kõige soojema vastuvõtu osaliseks on saanud just selle salatiga versioon. Retsepti leidsin siit ja tuleb tunnistada, et retsept töötab 100%. Korvikesi on lihtne teha ja ega salatki kaua aega võta. Omalt poolt lisasin kanale Fajita maitseainesegu.

Korvikesed tuleb täita kindlasti vahetult enne serveerimist - siis on kindel, et krõbedus on endiselt alles.


Vaja läheb (valmib 24 korvikest):
6 suurt  nisutortiljat
500 g kanafileed
0,5 spl magusat tšillikastet
3 spl majoneesi
3 spl paksu maitsestamata jogurtit
1 suur pirn (peaks olema krõmps)
1 pea meelepärast salatit
0,5 spl Santa Maria Fajita maitseainesegu (lisab mõnusat maitset, kuid saab ka ilma selleta)
soola-pipart

Korvide valmistamiseks lõika tortiljad neljaks. Õrnalt servi kokku voltides, et tortilja võtaks korvi kuju, aseta need muffinipanni aukudesse ja küpseta 170-175 kraadi juures 8-10 minutit. Korda tegevust ja valmista teisedki 12 korvikest.

Kanasalati valmistamiseks lõika kanafilee väiksemateks tükkideks ja prae pannil kuldseks. Maitsesta soola-pipra ning soovi korral Fajita maitseaineseguga. Lase kanafileel jahtuda. Lõika pirn kuubikuteks. Sega kana, pirn ja kastmeained omavahel kokku. Vajadusel viimistle maitset tšillikastme, soola või pipraga.

Aseta igasse korvikesse paraja suurusega salatileht nii, et see jääks äärest kaunilt paistma (salatilehega peab olema kaetud ka korvikeste põhi). Täida korvikesed kanasalatiga ja serveeri.


Suvikõrvitsa-šokolaadikook

Mõnusalt mahe ja mahlane kook, millesse on osavalt ära peidetud suur ports suvikõrvitsat. Retsepti leidsin siit. Omalt poolt lisasin koogile toorjuustu-šokolaadi glasuuri, värskeid marju ja šokolaadi laastusid. Maitses kõigile sööjatele väga-väga hästi! Nüüdseks olen seda kooki juba kaks korda teinud (üks kord vaarikatega ning teine kord mustikate ja murelitega) ja teen kindlasti millalgi jälle. Alljärgnevalt siis minu versioon sellest koogist.

Kook saab viimase lihvi šokolaadilaastudest......


...kuid kauni ja maitsva koogi saab ka nii:



KOOK
2,5 dl nisujahu (1 dl sellest võiks olla täisterajahu)
0,5 dl jämedaid kaerahelbeid
2 dl valget suhkrut
0,75 dl magustamata naturaalset kakaopulbrit
1 tl soodat + natuke sidrunimahla
0,5 tl küpsetuspulbrit
noaotsatäis soola
0,5 tl jahvatatud kaneeli
2 muna
1,75 dl taimeõli
3,75 dl riivitud suvikõrvitsat
peotäis mandlilaastusid

GLASUUR
200 g toorjuustu
50 g tumedat šokolaadi
50 g tuhksuhkrut

PEALE
200-250 g värskeid marju
30 g tumedat šokolaadi, laastudena (saab ka ilma)

Kuumuta ahi 175 kraadini. Sega eraldi kausis omavahel jahu, kaerahelbed, küpsetuspulber, sool, kakao ja kaneel. Vahusta munad suhkruga tugevaks vahuks, nõrista sinna segades õli, seejärel sidrunimahlaga segatud sooda. Lisa ka jahusegu. Lõpuks sega käsitsi segades sisse riivitud suvikõrvits ja mandlilaastud.
Kalla taigen 24 cm läbimõõduga küpsetuspaberiga vooderdatud koogivormi ja küpseta umbes 50-60 minutit (katsu küpsust tikuga). Jahuta kook täielikult. 

Glasuuri jaoks sega toasoe toorjuust tuhksuhkru ja sulatatud šokolaadiga. 

Šokolaadilaastude tegemiseks sulata 30 g šokolaadi ja määri küpsetuspaberi peale õhukese kihina ühtlaselt laiali. Lase täielikult hanguda (kui tuba on väga soe, aseta külmkappi). Tõmba spaatli või laiema pannilabidaga kaunid laastud. Hoia kuni kaunistamiseni külmas. 

Määri glasuur koogile, lao peale marjad ja šokolaadilaastud.

Tatrarull karamellikreemi ja maasikatega

Tervislikust tatrajahust küpsetatud rullbiskviit maitseb imehea, eriti koos värskete maasikate ning karamellikreemiga. Tatrajahul on kergelt pähkline maitse, mis on mõnus vaheldus tüüpilistele nisujahust tehtud küpsetistele. Lähtusin sellest retseptist siin, kuid siit-sealt kohendasin retsepti natuke.

Hea võimalus teha gluteenivabalt midagi tõeliselt head.



BISKVIIT
4 suurt muna
4 spl toortatrajahu 
4 spl suhkrut
0,5 tl küpsetuspulbrit

KREEM
200 g toorjuustu
190 g keedetud kondenspiima
300 ml rõõska koort 35%
0,5 tl vaniljesuhkrut

PEALE JA VAHELE
200 g maasikaid 

Vahusta munavalged suhkruga tugevaks vahuks. Vahusta sisse ka munakollased. Sõelu juurde küpsetuspulbriga segatud tatrajahu ja sega ettevaatlikult segamini. Vala tainas küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta 200-kraadises ahjus 7-8 minutit või kuni biskviit on küps.

Kummuta biskviit teisele küpsetuspaberile. Tõmba enne all olnud paber ettevaatlikult ära ja keera biskviit koos alumise paberiga rulli. Lase täielikult jahtuda.

Kreemi jaoks vahusta toasoe toorjuust koos keedetud kondenspiimaga. Lisa vaniljesuhkruga vahustatud koor ja sega läbi. Kata biskviit ühtlaselt kreemiga ja kata väikeste maasikatükkidega (jäta natuke kreemi ja maasikaid kaunistamiseks). Keera biskviit rulli ja lase seista jahedas kaks tundi kuni üleöö.

Enne serveerimist kaunista rullbiskviit värskete maasikate ja kondenspiima kreemiga.


Juustu ja küüslauguvõiga üleküpsetatud sai

Väljas mõnusalt krõbe ja seest pehme ning juustune - täpselt selline see sai tulebki. Suur lemmik nii suurtele kui väikestele, kuna maitseb hästi ning paraja suurusega tükke on kerge võtta. Kes ihkab tugevamat maitset, võib kasutada vängemaid juustusid, kuid väga maitsva tulemuse saab ka mahedate juustudega.



Vaja läheb:
1 pikk sai (ca 360 g, viilutamata)
100-120 g juustu
120 g pehmet võid
1 küüslauguküüs

Sega purustatud küüslauk pehme või suisa poolvedela võiga. Lõika saiapätsile sälgud sisse - piisavalt sügavad, et juustuviil vahele mahuks aga alt peab sai kokku jääma. Määri igasse vahesse küüslauguvõid (kasuta kogu või ära). Lõpuks võid kogu saiapätsi pealispinna kergelt võiga üle määrida. Täida kõik tekkinud vahed juustuviiludega.


Tõsta sai eelsoojendatud ahju ja küpseta 175-180 kraadi juures umbes 10-15 minutit (juust peab olema sulanud ja sai kuldase jume saanud). Võta ahjust välja ja söö soojalt.

Maasika (vaarika) mascarpone tort

Ühest küljest rammus ja kreemine, teisalt aga kerge ja marjane. See on tort, mida PEAB tegema värsketest marjadest - ainult nii on tordis tunda seda õiget suviste marjade hõrku maitset.


BISKVIIT*
2 suurt muna
0,75 dl suhkrut
1,5 spl kartuli- või maisitärklist
1 spl kakaopulbrit
0,5 tl küpsetuspulbrit
0,5 spl jahu


TÄIDIS
250 g mascarponet
150 g paksu hapukoort (nt Smetana) 
3 dl maasika või vaarika toormoosi (peaks olema juba suhkruga)
4 dl rõõska koort 35%
2 spl suhkrut
1 tl vaniljesuhkrut
16 g želatiini + 2 spl toormoosi

PEALE
värskeid marju 

Esmalt valmista biskviitpõhi. Selleks vahusta munad ja suhkur kohevaks vahuks. Sega omavahel kuivained ja sõelu munavahu hulka. Vala tainas küpsetuspaberiga vooderdatud 26 cm läbimõõduga koogivormi ja küpseta 200 kraadises ahjus ca 10-15 minutit (kontrolli küpsust tikuga, tikk peab jääma puhas). Jahuta valmis biskviitpõhi täielikult maha ja lõika kaheks kettaks. 

Valmista ette koogivorm. Selleks kata lahtikäiva 26 cm koogivormi põhi küpsetuspaberiga. Ääred määri kergelt õliga, et tort ilusate siledate servadega tuleks. Aseta alumine biskviitketas koogivormi põhja.

Nüüd tee valmis täidis. Selleks sega omavahel toasoojad hapukoor, mascarpone ja toormoos. Vahusta rõõsk koor suhkrutega. Paisuta želatiini külmas vees ja sulata paari supilusikatäie toormoosiga nõrgal kuumusel. Sega soe želatiinisegu mascarpone-hapukoore segusse. Kõige viimasena lisa täidisele vahukoor. Sega ühtlaseks ja vala pool täidisest alumisele biskviidi kihile. Tõsta peale teine biskviidikiht ja vala sellele ülejäänud täidis. Tasanda koogi pind ja aseta kook vähemalt 5-6 tunniks külmkappi tahenema.

Vahetult enne serveerimist kaunista kook meelepäraste värskete marjadega.


*Kakaobiskviidi retsept pärineb raamatust "Eesti perepeod" (H.Ilves, L.Virkus, A.Kang jt)

Keefirimarinaadis šašlõkk

Suvi pole suvi, kui ei saa süüa sütel küpsetatud mahlast liha koos koorega keedetud värske kartuli ning kurgi-tomati-hapukoore-tilli salatiga. Keefiris marineeritud liha jääb grillides pehme, mahlane ja mõnus!


Vaja läheb: 

1 kg seakaelakarbonaadi

MARINAAD
2 dl keefirit
1 spl valget veiniäädikat või sidrunimahla
2 viilutatud sibulat
3 hakitud küüslauguküünt
2 tl jämedat meresoola
2 tl suhkrut
0,5 tl purustatud musta pipart
2 spl õli

Lõika liha paraja suurusega kuubikuteks. Sega omavahel kokku kõik marinaadiained ja lisa lihale. Sega kõik segamini ja jäta vähemalt 4-5 tunniks külmikusse maitsestuma. Kaks tundi enne grillimist võta liha külmikust välja. Toasoe liha küpseb kiiremini ning ühtlasemalt, mistõttu on tulemus mahlasem ja maitsvam.




Grillitud mais maitsevõiga

Maisi hinnatakse tema kõrge toiteväärtuse, vitamiinirikkuse ning rohkete kasutusvõimaluste poolest. Mida kõike temast teha saab! Isegi ühekordseid nõusid, mis oma keskkonnasõbralikkuse ja mõnusa tekstuuriga on paljude poolehoiu võitnud. Aga see selleks... Kui juhtud poes või turul nägema värskeid maisitõlvikuid, siis kasuta juhust ja proovi teha grillitud maisi - ümbert kuldne ja kergelt krõbe ning seest mahlane ja magus. Eriti maitsev koos maitsevõiga.


Vaja läheb:
maisitõlvikuid
võid
maitserohelist (tilli, murulauku, peterselli, küüslauku vms)
soola

Esmalt sega kokku maitsevõi. Selleks peenesta meelpärane maitseroheline hästi peeneks ning sega toasooja või sisse, maitsesta soolaga.

Enne maisi grillimist tuleb maisilehed alla keerata ja mais veega üle loputada (kaugelt maalt toodud ikkagi). Kuivatatud tõlvik määri ümbertringi tavalise võiga kokku ja aseta seejärel grillile. Küpseta keskmisel kuumusel, kuni mais on kaunilt kuldne. Määri peale maitsevõid ja söö kohe soojalt!

Praetud suvikõrvitsaõied

Suvikõrvits on üks äärmiselt tänuväärne ja produktiivne taim - esiteks kasvatab ta suve jooksul suure hulga vilju ja teiseks on ka nö "tühjad õied" väga maitsvad! Neid õienuppe, mis on suvikõrvitsa viljade küljes ma näppida ei soovita (vigastab vilja). Söögiks võib lõigata õisi, kust ei ole midagi tulemas - neid on ka niikuinii üksjagu.
Mõnus suvine hommikusöök pannkookide asemel.


Vaja läheb:
suvikõrvitsa õisi 
juustu
muna
jahu
piima
soola 
toiduõli

Valmista esmalt tainas. Selleks tuleb teha paksem pannkoogitainas. Vispelda munad kausis lahti ja sega sisse jahu (nii et tuleks pudrupaksune mass) ja natuke soola. Kui jahuklimpe enam pole, hakka vähehaaval lisama piima, ise kogu aeg segades. Lõpptulemuseks peaks olema taigen mis oma paksuselt meenutab keefiri. Jäta taigen ootele.

Puhasta suvikõrvitsaõied mustusest ja putukatest (koduaiast võetud õisi pole pesta vaja). Näpista ära tolmukad.  Pane iga õie sisse juustutükike ja keera õis otsast kokku. Vala pannile natuke õli ja aja pann kuumaks. Keeruta täidetud õisi tainas ja tõsta kiirelt kuumale pannile. Küpseta keskmisel kuumusel kuldseks. Söö kohe, sest siis on ümbris veel krõbe ja sisu mõnusalt pehme ja mahlane.

Paneerimisest ülejäänud tainast võid küpsetada pannkooke - lisa sellele lihtsalt natuke piima, nii et tuleks õige konsistentsiga pannkoogitainas.



Krõbedad juustuküpsised

Mõnusalt krõbedad, ehtsa võiga tehtud juustuküpsised, mis võluvad oma lihtsusega. Kerge vaevaga valmib terve ahjuplaaditäis mõnusaid soolaseid küpsiseid. Retsepti leidsin siit. Teen kindlasti teinekordki, sest küpsised tulid tõesti väga-väga head!


Vaja läheb: 
150 g võid
4 dl jahu
2,5 spl külma vett
1 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl soola
100 g riivitud juustu

Sega omavahel jahu, sool ja küpsetuspulber. Haki sisse või ja töötle kätega ühtlaseks puruks. Lisa vesi ja riivitud juust ning sõtku tainaks (sõtku ainult nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik, muidu läheb tainas sitkeks ja küpsised tulevad kõvad). Rulli taigen küpsetuspaberi sisse umbes 2 cm läbimõõduga "vorstiks" ja lase külmas 15-30 minutit seista. Lõika "vorst" 1 cm paksusteks viiludeks ja aseta ahjuplaadile. Küpseta 200 kraadi juures 15-20 minutit kuni küpsised on kuldpruunid ja krõbedad. Lase jahtuda.

Kreemjas munavõi kodujuustuga

Klassikalise munavõi sisse käib muna ja rohkelt võid, kuid see siin on natuke tervislikum versioon sellest. Kodujuust, hapukoor ja sinep teevad munavõi mõnusalt kreemjaks ja tulemus on tunduvalt kergem kui ainult võiga tehtul. Munavõi juurde sobib väga hästi näiteks karask. 

Munavõi retsepti leidsin siit


Vaja läheb:
4 suurt kõvaks keedetud muna
100 g kodujuustu
50 g toasooja võid
50 g hapukoort
1 tl teralist sinepit
1 väike purustatud või hästi peeneks hakitud küüslauguküüs (soovi korral)
soola, pipart
hakitud tilli ja murulauku

Vajuta munad kahvliga katki, lisa või, kodujuust, hapukoor, sinep ja maitseained. Sega ühtlaseks.

Idamaised lihavardad

Väga-väga maitsvad ja maitsetest pakatavad lihavardad*, millele lisavad mahlakust vahelepikitud seened ja köögiviljad. Ka ilma nendeta tehes saab ikkagi väga maitsva tulemuse. 
Retseptis toodud grillimaitseaine ja India maitseainete segu peaks olema ilma soolata ja vaba kõiksugu maitsetugevdajatest. Sellised on olemas näiteks Meiral.



Vaja läheb:
600 g seafileed või  -kaelakarbonaadi
1 suvikõrvits
1 paprika
200 g šampinjone
1 väike purk ananassirõngaid

MARINAAD
1 dl (värskelt pressitud) apelsinimahla
1 dl õli
1 spl grillimaitseainet
1 spl India maitseainete segu
1 spl siirupit
1 spl sojakastet
0,5 tl jämedat meresoola

Lõika liha kuubikuteks. Aseta kaussi väiksem puhas kilekott ja tõsta liha sinna sisse. Sega eraldi kausikeses kokku marinaadiained ja vala lihale. Keera kott kinni ja raputa kõik segi. Aseta külmkappi vähemalt 2-3 tunniks. Umbes pool tundi enne grillimist lisa kilekotti ka seened ning kuubikuteks lõigatud köögiviljad.
Aja liha vaheldumisi seente ja köögiviljadega vardasse ja küpseta ilusaks kuldseks.


* algne retsept "Pereköögi kokaraamat" (L.Viruks, P.Enden; 2007)